باتری معنی در دیکشنری آبادیس-مستر انرژی پلاس

باتری معنی در دیکشنری آبادیس-مستر انرژی پلاس

واکنش شیمیایی در الکترود مثبت این باتری مانند باتری نیکل کادمیوم است. با این حال، الکترود های منفی موجود در نیکل- هیدرید فلز از آلیاژ جذب کننده هیدروژن به جای کادمیوم در باتری های نیکل کادمیوم استفاده می کنند. کاتد در یک مجموعه دو الکترودی در داخل یک محلول الکترولیت، الکترودی است که الکترون می گیرد.

اصطلاحات رایج مرتبط با مبانی باتری ها

در نتيجه الكترون‌ها به سمت كاتد شروع به حركت مي‌كنند و يك اختلاف پتانسيل الكتريكي (ولتاژ) بين كاتد و آند ايجاد مي‌‌شود. در زمان دشارژ باتري، جريان الكتريكي از سمت قطب مثبت كاتد به سمت بار الكتريكي متصل به باتري جاري شده و از سر ديگر بار الكتريكي به آند باتري برگشت داده مي‌شود. المان‌هايي كه بيشترين پتانسیل الكتريكي منفي را دارند به عنوان الكترود كاتد و المان‌هايي كه داراي بيشترين پتانسیل الكتريكي مثبت هستند، به عنوان الكترود آند باتري در نظر گرفته مي‌شوند. اختلاف بين پتانسيل دو الكترود آند و كاتد مشخص كننده ولتاژ دو سر ترمينال‌هاي باتري خواهد بود. براي اينكه باتري عملاً قابليت شارژ مجدد داشته باشد، لازم است واكنش شيميايي درون باتري به‌صورت معکوس‌پذیر باشد. بنابراين، واكنش شيميايي بين تركيبات مختلف نبايد مواد فعال را مصرف كند كه همين محدوديت سبب پيچيدگي انتخاب الكترود مناسب براي باتري قابل شارژ مي‌شود.

از آنجایی که ولتاژ ثابت است، برای محاسبه ظرفیت باتری، فقط از پارامترهای جریان و مدت زمان، استفاده می‌شود. در سال 1938 میلادی، مدیر موزه بغداد، در زیرزمین ساختمان موزه، یک باتری قدیمی (که امروزه از آن، به عنوان “باتری بغداد” یاد می‌شود) را پیدا کرد. مطالعات نشان دادند که این باتری تاریخی، متعلق به 250 سال قبل از میلاد مسیح بود! البته بدیهی است که ساختار این باتری، با آن‌چه که امروز به عنوان یک وسیله ذخیره‌سازی انرژی برق می‌شناسیم، به کلی متفاوت بود. در باتری‌ها، کاتد برای انجام واکنش های شیمایی داخل و اطرافش، از الکترون‌هایی که در آند تولید می‌شود؛ استفاده می‌کند. تنها راه رسیدن الکترون‌ها به کاتد از طریق یک مدار خارج از باتری است.

ولی این نوع استارتها باعث کاهش عمر سیستم استارت می شود و همین طور به دلیل شدت جریان بالای باتری، عمر چراغ هایی که از باتری تغذیه می شوند،‌ www.mrenergyplus.com کاهش می یابد. باتری یا پیل الکتریکی (ولتاییک) منبعی از انرژی پتانسیل الکتریکی است که در درون آن با انجام واکنش های شیمیایی، انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی تبدیل می شود، این انرژی در قطب های باتری قابل دریافت است. انرژی قابل دریافت در قطب های باتری به ازای یکای بار الکتریکی را نیروی محرکه الکتریکی (Electromotive force یا emf) باتری می گویند و آن را با یکای ولت اندازه گیری می کنند. (در فرهنگ عامیانه به قطب ها، سر مثبت و سر منفی نیز گفته می شود).

این تفاوت در تعاریف به علت کارایی تعاریف در محیط های مختلف مانند محیط های آبی است. هرچه اسید قوی تر باشد این تفکیک آب و اهدای یون هیدروژن یا هیدرونیوم نیز بیشتر اتفاق می افتد. این پرسش بسیار بستگی به مقدار هزینه ای که تمایل دارید صرف کنید و کاربردی میخواهید داشته باشید، دارد. اما نمونه سربی به نسبت سایرین ارزان تر و به صرفه تر است اما قبل از هر عملی بهتر است ابتدا با یک فرد متخصص مشورت کرده تا شرایط خودروی شما سنجیده شود. البته لازم به ذکر است که برخی سر باتری های مسی در بازار صرفا دارای روکش مسی بوده و کاملا از مس نمی باشند. از این رو بهتر است تا در هنگام خرید به این نکته توجه کافی را داشته باشید.

هرچند در باتری های ليتيم-فلز (lithium-metal) وضعيت برعكس است و در اين باتری ها كاتد از جنس كربن و آند از جنس فلز ليتيم است. به جز برخي موارد استثنا، معمولاً باتري‌هاي ليتیم-فلز قابل شارژ مجدد نيستند. آن ها همچنین به عنوان منبع تغذیه مستقل در کنار اینورتر ها برای تأمین برق استفاده می شوند. اگرچه هزینه اولیه به دست آوردن باتری های قابل شارژ همیشه بسیار بیشتر از باتری های اولیه است اما در طولانی مدت هزینه زیادی ندارند. وزن توده باعث شد که الکترولیت از پارچه خارج شود و خواص شیمیایی خاص اجزا در مدت بسیار کوتاهی نتیجه داد (حدود یک ساعت). این واکنش باعث می شود که الکترون ها از طریق مدار جریان یابند و به کاتد که در آن واکنش شیمیایی دیگر اتفاق می افتد.

باتری چگونه کار می‌کند؟

در باتری ای که شما ساخته اید، اتفاقاتی که روی می دهد بسیار شبیه مراحل بالاست. در زمان انقلاب صنعتی (در سده‎های 18 و 19 میلادی) بشر با سوزاندن توده‎های زغال سنگ انرژی تولید و انرژی لازم برای وسایلی مانند لوکوموتیو بخار را تأمین می‏کرد. رسانه مهارتی نماتک به شما کمک می‌کند تا به راحتی مهارت‌های کاربردی در حوزه صنعت را بیاموزید و گامی موثر در پیشرفت صنعت کشور بردارید. برای یادگیری صفر تا صد این حوزه به آموزش جامع تاسیسات الکتریکی نماتک مراجعه کنید. به همین علت است که یا باید باتری را دور انداخت و یا در صورت امکان شارژ مجدد نمود.

  • باتری‌هایی که در ماشین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، نقش و وظیفه بسیار مهمی دارند.
  • از آنجایی که هیچ مایعی در آن‌ها وجود ندارد یا به عبارت دیگر، ماده الکترولیت آن‌ها جامد است، اغلب به آن‌ها سلول‌های خشک گفته می‌شود.
  • هر ماده‌ای که حاوی لیتیوم باشد می‌تواند اساس یک باتری لیتیوم یونی باشد.

برای جلوگیری از پاشیدن، معمولاً اسید غلیظ به آب اضافه می شود و نه برعکس. گرما در سطح مشترک بین اسید و آب که در انتهای ظرف است تولید می شود. آب گرم در نزدیکی سطح مشترک به دلیل همرفت بالا می‌آید، که سطح مشترک را خنک می‌کند و از جوشیدن اسید یا آب جلوگیری می‌کند.

بهترین پخش عمده باتری را از کجا پیدا کنیم؟